Atbalstītāji


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sadarbības partneri: 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Brīvskolotāji uzsāk rudens darbus – priekšā jauni izaicinājumi 

Pēc nedaudz ieilgušā vasaras brīvlaika no miega mostas daudzviet Latvijā labi pazīstamā brīvskolotāju kustība. Tas ir plašu atzinību guvies neformālās izglītības projekts, kura būtība ir sadarbība starp Latvijas skolēniem un latviešu dēkaiņiem viņu pasaules klejojumos. Rudens ir rosības laiks skolās, tādēļ ar aktīvu darbu atgriežas arī šīs kustības aizsācēji - Mārtiņš Sils un Andžs Ūbelis – kuri iesākto gatavi turpināt ar divtik lielu apņēmību un trīskāršu entuziasmu. Gaidāms arī jauns piedzīvojums, kurā līdzi tiks aicināti bērni un jaunieši.

Brīvskolotāji – tas ir jauns veids kā prezentēt pasauli un papildināt mācību programmas ar jaunām zināšanām un nebijušām iespējām. Brīvskolotāji ir starpnieki starp skolēniem un neskaitāmām valstīm, kultūrām, dabas brīnumiem, interaktīvā veidā sev līdzi vedot ik vienu jauno dēkaini – skolēnu. Par daļu no šīs kustības var kļūt ikviens, kurš dzīvi bauda izzinot nezināmo un sasniedzot neiespējamo, savā ceļā netieši līdzi ņemot skolēnus un sniedzot iespēju jaunajai paaudzei izdzīvot ceļu uz jaunām iedvesmām.

Skolēnu un brīvskolotāju sadarbības esence ir – tuvas un tālas ekspedīcijas ar skolēnu tālvadību. Kā tieši? Pirms katras ekspedīcijas uzsākšanas, spēles pirmajā kārtā skolēni iesūta savas idejas, jautājumus un uzdevumus iekļaušanai ceļojuma maršrutā. Līdz ar ceļojuma pirmo dienu sākas spēles otrā kārta, kad ekspedīcijas dalībnieki gatavo foto un video reportāžas par skolēnu ieteikumu izpildi, kā arī uzdod papildus erudīcijas jautājumus sekotājiem. Visbeidzot, ceļojumam noslēdzoties tās foto un video arhīvs tiek nodots skolēnu rīcībā, lai viņi varētu sagatavot un prezentēt katrs savu piedzīvojumu stāstu. Pie aktīvākajiem un radošākajiem skolniekiem ekspedīcijas dalībnieki dodas personīgi, lai novadītu interaktīvu ģeogrāfijas klasi.  

 

Brīvskolotāju kustību aizsāka iepriekš minētie motobraucēji, piedzīvojumu meklētāji un motokluba „apPasaule” biedri Mārtiņš Sils un Andžs Ūbelis. Pieņemot izaicinājumu motocikla mugurā pievarēt ceļu pāri Āfrikai un Amerikām, radās vēl nebijusi ideja – savā ceļojumā iesaistīt arī skolēnus, tādējādi pievienojot braucienam papildus vērtību. „Motocikla mugurā esam pavadījuši ļoti daudz laika un apceļojuši ļoti daudzas valstis. Taču, rodoties idejai iesaistīt bērnus un jauniešus, sapratām, ka tas piedos braucienam pilnīgi citu redzējumu un citu garšu. Dodot iespēju piedalīties uzdevumos, sniedzot mums norādes, ko aplūkot, ko uzzināt un ko sastapt ceļojuma laikā, sapratām, ka šādi mēs ieraugām daudz, daudz vairāk – bērni ir nepārspējami, viņi deva mums uzdevumus, kas ļāva iepazīt pilnīgi jaunu vidi un kultūras,” par piedzīvoto atklāj Mārtiņš Sils. 

Iesaistoties kopīgā spēlē, kuru laikā skolēniem bija iespēja piedalīties abu brīvskolotāju ceļojumu plānošanā, tika saņemta negaidīti liela atsaucība, iesūtītas neskaitāmas vēstules un uzdevumi. Visu ceļojuma laiku abi brīvskolotāji sazinājās ar skolēniem Latvijā – sūtīja atbildes uz viņu jautājumiem un foto un video reportāžas par viņu norādītajiem objektiem. Dažādo skolu bērni bija tik ļoti aizrāvušies ar ideju un iesaistīšanos, ka sūtīja video par to, kā tiek gatavoti uzdevumi. „Bija neizsakāmi patīkami redzēt, cik ļoti bērni ir aizrāvušies ar iesaistīšanos projektā, saņēmām ļoti mīļus un uzjautrinošus video par to, kā notiek gatavošanās – tas bija fantastiski. Tā radās arī nākamie konkursi pat pēc tam, kad bijām atgriezušies mājās,” komentē Mārtiņš.

Patiesi, atgriežoties no tālienē piedzīvotā, spēles ar skolēniem turpinās un atsaucība ne brīdi nav kritusies. Pavasarī izsludinātajā spēlē „Skolēn, parādi mums savu Latviju” tika iesūtīti ap 50 interesantu uzdevumu. Tagad pienācis laiks šos uzdevumus sākt pildīt, un, lai saikne ar skolēniem nemazinātos, no 24.-26. septembrim brīvskolotāji dodas ceļos pa Vidzemi un Latgali, paceļam iegriežoties arī skolās un pastāstot par saviem piedzīvojumiem. Paredzams, ka arī šo Latvijas izpētes konkursu turpināsim šajā rudenī un kā rezultāts tam varētu tapt Brīvskolotāju Latvijas ceļvedis, kuramvieta varētu būt katrā ģeogrāfijas klasē. Skolēni, gaidāt ciemos!

Priekšā, protams, arī jauni tālo pasaules ceļu izaicinājumi, tādēļ rosība ir atsākusies un iesaistīt aktivitātes plānots daudzās un dažādās Latvijas skolas. Sniedzot iespēju arvien uzzināt ko jaunu, skolēni tiks saukti līdzi arī jaunā piedzīvojumā, par kuru plašāka informācija sekos turpmāk - atklāsim vien, ka ceļš drīz vīsies beidzot arī cauri ķenguru zemei – Austrālijai. 

Rosības laiks ir sācies, tādēļ skolēnus gaida jaunas iespējas, jauni piedzīvojumi, jauni video arī no pašiem ceļojumiem un jaunas zināšanas, kuras atvest katrā klasē gatavojas šie brīvskolotāji. Taču gan Mārtiņš Sils, gan Andžs Ūbelis brīvskolotāju kustībā aicina iesaistīties ikvienu, kurš savos ceļojumos līdzi gatavs ņemt jauniešus, sniedzot iespēju gūt zināšanas daudz aizraujošākā un saistošākā veidā. “Brīvskolotāji – tas ir dzīves veids! Tā ir iespēja padarīt Latvijas skolu ikdienu krāsaināku, dalīties piedzīvojumā un iedvesmoties jaunām dēkām. Brīvskolotājs neprasa samaksu par savu darbu un ir arī pilnīgi brīvs izvēlēties kādu mācību materiālu un kad klāstīt skolēniem. Brīvskolotāja alga ir skolēnu atsaucība, gandarījums par paveikto un šad un tad arī kādas brīvpusdienas skolas ēdnīcā.”, tā kustības būtību definē Andžs. Un jau šajā rudenī Brīvskolotāju kustībai pieslēdzas jauni ceļotāji, kurus skolēni klātienē satiks jau tuvākajos Latvijas apceļojumos.

Informāciju par jaunajiem projektiem un jaunajiem uzdevumiem būs iespējams atrast Brīvskolotāju mājas lapāwww.TwoWheels.lv/adventures, kā arī Facebook vietnē 2 Wheels Tutors.